تهیه و ساخت نرم افزار های خاص از بستر SolidWorks
همان طور که در شماره قبلی مجله اشاره شد برای تهیه و ساخت نرم افزار های خاص در بستر نرم افزار سالیدورکز می توان از برخی زبان ها استفاده برد. قابل دسترس ترین زبان برنامه نویسی ، زبان برنامه نویسی VBA می باشد.
تهیه و ساخت نرم افزار های خاص از بستر solid works II

ایجاد فایل ماژول و اضافه کردن آن به نرم افزار با قابلیت ADD-INS

همان طور که در شماره قبلی مجله اشاره شد برای تهیه و ساخت نرم افزار های خاص در بستر نرم افزار سالیدورکز می توان از برخی زبان ها استفاده برد.
قابل دسترس ترین زبان برنامه نویسی ، زبان برنامه نویسی VBA می باشد.
VBA:
Visual Basic for Application  یک نرم افزار و زبان برنامه نویسی رایگان از طرف شرکت مایکروسافت می باشد که بر روی هر نرم افزاری که قابلیت شخصی سازی را دارا باشد به صورت خودکار نصب می باشد. ازجمله این نرم افزار ها می توان به مجموعه مایکرو سافت آفیس ، اتوکد ، کتیا و سالیدورکز اشاره کرد.
این نرم افزار جهت شخصی سازی و استفاده از توابع خود تعریف در نرم افزار میزبان و برای برقراری ارتباط بین DLL  ها ،  windows API ها و نرم افزارها به کار می رود.
همان طور که از اسم این نرم افزار مشخص می باشد شباهت بسیار زیادی با زبان برنامه نویسی ویژوال بیسیک 6 دارد و از بسیاری از کتابخانه های این نرم افزار پشتیبانی می کند.
اما تفاوت عمده این نرم افزار با ویژوال بیسیک در وابسته بودن این نرم افزار به نرم افزار میهمان می باشد، یعنی از آن به عنوان یک نرم افزار مستقل نمی توان یاد کرد.
اگر برای شخصی سازی از این زبان برنامه نویسی استفاده می کنید باید این نکته را اشاره کرد که این زبان برنامه نویسی دارای قابلیت ایجاد فایل EXE و یا ایجاد فایل های DLL نمی باشد و فرمتی که حاصل تلاش شما با آن ذخیره می گردد تنها در نرم افزار میزبان شما یعنی سالیدورکز خوانده و کامپایل می شود.
اما همان طور که اشاره شد زبان های دیگری هم برای انجام این امر مورد استفاده قرار می گیرد، از جمله VB.net و C#.net.
با توجه به استقلالی که این زبان های برنامه نویسی برای ایجاد برنامه های خود دارند، میتوان از آنها خروجی هایی با فرمت های .EXE   و .dll تهیه کرده و به کمک آنها نرم افزار میزبان را به کنترل خود در آورد و یا فایل های dll را با قابلیت ADD-INSب D-INSقابلیت  دی خود در آوریم.
ار میزبان را به کنترل خود در آوریم.
خود دارندق کرد که این زبان برنامه نویسی دارای قابلیت ایجاد ف به برنامه اضافه کرد.
ایجاد این نوع برنامه ها تخصصی تر بوده و به تخصص بیشتری در زمینه برنامه نویسی احتیاج می باشد.
اگر از زبان برنامه نویسی VBA استفاده میکنید می توان با کمک Tools>Customize با استفاده از تب Command>Macro ماکروی خود را به نوار ابزار دلخواه خود استفاده کنید.
و اگر یک فایل DLL از کار خود ساخته اید میتوانید از Tools>ADD-ins آن را به برنامه سالیدورکز اضافه کنید.
 
iii. ایجاد ارتباط با نرم افزارهایی مانند Excel,Access, Visio
در توضیحات روش قبل از واژه API استفاده شد.
اما این واژه در بر دارنده ی چه مفهومیست؟
API مخفف واژه Application Progrmming Interface میباشد که به معنای رابط برنامه سازی کاربردی می باشد.
این واژه به توابعی اطلاق می شود که در برخی DLL های ویندوز وجود دارد و میتوان از آن ها در تمام برنامه سازی ها استفاده کرد تا هم حجم برنامه کمتر شده و هم سرعت آن افزایش یابد.
برای ایجاد ارتباط بین نرم افزارها هم از برخی APIها و برخی کتابخانه ها یا همان refrenceها استفاده می شود.
برای ایجاد این ارتباط تنها کافیست که کتابخانه ها را به رفرنس های موجود در زبان برنامه نویسی اضافه کرده و از توابع استفاده کرد.
در نرم افزار هایی که خود دارای قابلیت ماکرو نویسی می باشند می شود ماکروی مورد نظر را ضبط کرده و به برنامه اصلی خود اضافه کرده و از آن تحت یک تابع استفاده نمایید.
از پرکار برد ترین نرم افزار هایی که در ارتباط با سالیدورکز کار می کنند می توان از اکسس و اکسل نام برد.
این دو برنامه با توجه به امکاناتی که دارا می باشند، می توانند برای ذخیره سازی اطلاعات و یا فراخوانی اطلاعات مورد استفاده قرار گیرند. برای مثال Design Table یک نمونه دریافت اطلاعات از روی بستر صفحه گسترده اکسل می باشد.
با توجه به اطلاعاتی که در روش قبل گفته شد می توان با کمک نرم افزار میزبان یعنی سالیدورکز نرم افزار های دیگررا تحت فرمان در آورد و بدون دخالت کاربر از آنها استفاده کرد.

نویسنده :  مهندس حامد باقری    |    فایل PDF :   تهیه و ساخت نرم افزار های خاص از بستر SolidWorks    |    1393/7/23

خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
5.5/10 (تعداد آرا 10 نفر )